image
Sıkça Sorulan Sorular
 • NE ZAMAN PSİKOTERAPİ YARDIMI ALMALIYIM ?

  Yaşadığınız psikolojik sıkıntılar artık sizin için çok zorlayıcı olduğunda terapi yardımı alabilirsiniz. Ancak bunun kesin bir ölçütü ve mutlaklığı yoktur. Yani “şu kadar gündür üzgünseniz terapi yardımı almalısınız” gibi bir kesinliklik içermemekşe birlikte; psikoterapi kişinin “kendini anlama ve değiştirme” sürecidir.. Bu yüzden terapi için illa ki depresyon, panik bozukluk, kişilik bozukluğu gibi zor sorunlar yaşamak zorunda değilsiniz. Kendiniz ve hayatınız üzerine kafa yoruyorsanız, yetersiz, başarısız, beceriksiz, değersiz, önemsiz...hissediyorsanız  psikoterapi size her zaman yardımcı olabilir.

 • TERAPİ SÜRECİ NE KADAR SÜRER ?

  Yaşantısındaki turumuna göre değişkenlik gösterir. Kompleks travma zeminine bağlı danışanlarımın terapi süreçleri görece daha uzun sürerken, tekil travma geçmişi olan danışanlarımla daha hızlı vedalaşabiliyoruz. Bununla birlikte ele aldığımız konulara, sizin ve benim terapi sürecindeki tutumlarımıza bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden süre verme şansımız yok. 3-5 seanslık bir terapi süreci de 10-15 seanslık terapi süreci de mümkündür.

 • SEANS SIKLIĞI NE OLMALIDIR ?

  Danışanın ihtiyacına göre belirlenir. Çok akut durumdaysa, bireyin zamanı kısıtlıysa (tatil için yurtdışından gelmek, içinde bulunan koşullardan hızlıca kurtulmayı istemek gibi durumlarda) haftada 2 bile olabilir. Fakat benim çalışma şeklim genellikle haftada 1 kez olmakla beraber bazı durumlarda ayda 2 kez olarak da değişmektedir. Kısaca bu durumda danışan ihtiyacına göre terapistle verilecek bir karardır.

 • PSİKOTERAPİYİ SONLANDIRMAM GEREKTİĞİN NASIL ANLARIM ?

  Bu sorunun cevabı, terapiye hangi sorunla geldiğinizle bağlantılıdır. Bu yüzden öncelikle sizinle bir “terapiden beklenti ve hedef listesi” oluştururuz. Terapi hedef listesi terapi süresince değişikliğe uğrayabilir. Bu hedeflere ulaştığımız ölçüde terapide sona yaklaşmış oluruz.

 • DANIŞMANLIK MERKEZİNİZE BAŞVURMAK İÇİN NE YAPMAMIZ GEREKİYOR ?

  Randevu sistemi ile çalışmaktayım. Bu sebeple Telefon numaralarını arayarak ya da whatsapp üzerinden randevu alabilirsiniz.